Pigalak - skąd to dziwne słowo?
Nie takiej sławy spodziewał się, zapewne, biedny Jean Baptiste Pigalle, Bogu ducha winny XVIII-wieczny francuski rzeźbiarz…
Nie takiej sławy spodziewał się, zapewne, biedny Jean Baptiste Pigalle, Bogu ducha winny XVIII-wieczny francuski rzeźbiarz…
Niektórzy twierdzą, że słynna Renówka Czwórka jest fajniejsza nawet od Mini Morrisa i Garbusa.
Intelektualne i artystyczne serce Paryża. To tam biegnie się, by wdychać atmosferę stolicy!
Rodzina francuskich serów, według podziału uwzględniającego sposób wytwarzania, liczy osiem grup. Mamy więc sery świeże, miękkie z porostem pleśniowym, miękkie z płukaną skórką, twarde prasowane, podgrzewane prasowane, kozie, z niebieską pleśnią oraz topione.
Oto kolejny smakołyk określany mianem "króla serów" – a nazwał go tak nie byle kto, bo sam Brillat-Savarin, autor słynnej Fizjologii smaku. Z resztą nie on pierwszy: za wybitną pyszność został uznany już przez starożytnych Rzymian: Pliniusz Starszy wspomina go w swojej Historia naturalis – podobny zaszczyt nie żadnego innego sera…
Sekwana (fr. Seine) Nazwa rzeki pochodzi od celtyckiego słowa "squan", oznaczającego rzekę wijącą się jak wąż. W okresie rzymskim u źródeł Sekwany oddawano cześć bogini Sekwanie (Sequana).
Ser Brie – należy do grupy miękkich serów pleśniowych i wytwarza się go na terenie historycznego regionu Brie (obecnie Seine-et-Marne oraz Île-de-France). W zależności od miejsca, w którym jest produkowany, wyróżniamy Brie de Meaux oraz Brie de Melun.