14 lipca 20142014-07-14
Wolność, równość, braterstwo czyli Francuzi świętują 14 lipca
Francuzi są bardzo przywiązani do święta 14 lipca, licznie i entuzjastycznie uczestniczą w jego obchodach. Wielu paryżan ogląda paradę wojskową na Polach Elizejskich, natomiast mieszkańcy innych regionów śledzą ją w telewizji, a fajerwerków – pozostałości z czasów monarchii – nie może zabraknąć w żadnym zakątku Francji.
W tym roku obchody święta 14 lipca zbiegły się ze stuleciem wybuchu I wojny światowej. Prezydent François Hollande zaprosił do udziału w obchodach delegacje z 80 państw. Z tej okazji w ogrodach Tuileries zrekonstruowane zostanie obozowisko przedstawiające życie żołnierzy w okopach wielkiej wojny. Będą również pokazy broni, czołgów i armat z tego okresu. Publiczność będzie mogła obejrzeć umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy z epoki a także podziwiać kilka odrestaurowanych pojazdów z tamtych lat jak czołg Renault FT17, słynne taksówki, które podwoziły żołnierzy na front czy amerykańską karetkę z 1917 r.
Przez Pola Elizejskie przedefiluje elita wojsk francuskich, w tym jednostki najbardziej zasłużone w wojnie sprzed 100 laty, w liczbie 3752 żołnierzy, 281 koni, 82 motocykle, 285 pojazdów zmechanizowanych, 36 helikoptery i 53 samoloty.
Na 21:30 na Polach Marsowych pod Wieżą Eiffela zaplanowano koncert pt. "Wojna i Pokój" w wykonaniu Francuskiej Orkiestry Narodowej i chóru Radia France z udziałem znanych śpiewaków operowych, jak Natalie Dessay, Anna Netrebko oraz Piotr Beczała.
Fajerwerki
Po zakończeniu koncertu odbędzie się pokaz fajerwerków, ku czci ofiar I wojny światowej. W tym roku, sztuczne ognie zostaną wystrzelone z Wieży Eiffla, na całej jej wysokości. Utworzone z ognia litery, formować będą nazwy i daty, by widzowie mogli śledzić chronologię wydarzeń. Sześciu wspinaczy i tancerz wykonają choreografię na wysokości. Sto strumieni świetlnych oświetli wieżę, sto generatorów płomieni spowoduje, że dwa jej piętra staną w płomieniach.
Dzień 14 lipca we Francji to nie tylko fajerwerki, bale ludowe, parady wojskowe. To przede wszystkim upamiętnienie zniesienia monarchii absolutnej i systemu feudalnego na rzecz równości i wolności.